Головна » 2016 » Апрель » 19 » Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або Хвороба Лайма
14:45
Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або Хвороба Лайма

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або Хвороба Лайма

(пам’ятка для населення)

Хвороба  Лайма – це  природно-осередкова інфекційна  хвороба,  що  передається  людині  кліщами.

 

Збудником хвороби є мікроорганізми роду Борелія.

За своїм географічним поширенням хвороба Лайма зустрічається практично скрізь. Назву хвороба отримала завдяки містечку Старий Лайм в США, де вперше почала вивчатися в 1975 році.

Офіційно іксодовий кліщовий бореліоз в Україні почали реєструвати з 2000 р.

Епідемічна ситуація з іксодових кліщових бореліозів в місті Києві є несприятливою: у 2015 році зареєстровано 782 випадки захворювання на хворобу Лайма проти 441 випадку у 2014 році, (ріст захворюваності в 1,7 рази).

Основний механізм інфікування людини – через укус зараженого кліща (трансмісивний механізм). З током лімфи і крові збудник потрапляє у внутрішні органи, суглоби, нервову систему.                                                                                                                 Тривалість інкубаційного періоду ІКБ варіює у широких межах - від 1 до 53 днів.

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема: місце, куди укусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів, і навіть більше, в діаметрі, форму має круглу або овальну.  Еритема зазвичай гаряча на дотик, болюча, може супроводжуватися свербінням. Протягом часу пляма може збліднути або набути синюшного відтінку.                                                                                                                      

           Перші  ознаки хвороби  схожі із симптомами респіраторного захворювання: загальна слабкість, лихоманка, болі у м'язах, втома, біль у горлі.

          Через кілька тижнів, ці симптоми  зникають, а по закінченні місяця, з’являються  перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи. 

          Неврологічні симптоми проявляються головним болем різної інтенсивності, нудотою, блюванням, світлобоязню, болем в  очних яблуках, ригідністю потиличних м’язів, рідше виявляють інші симптоми подразнення мозкових оболонок. Хворі скаржаться на біль, оніміння, поколювання, відчуття повзання мурашок, печіння і т.д.

Неврологічні порушення можуть рецидивувати і набувати хронічного  перебігу.

Для хвороби характерна різноманітність ускладнень. Можуть виникати ураження серця (біль, неприємні відчуття в області серця, відчуття «перебоїв» серцевих скорочень, підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях, міокардит), мігруючі болі в кістках, м’язах, суглобах.

ІКБ може переходити у хронічну форму (розвиваються артрит, розлади пам’яті, сну, порушення чутливості).

Затяжний і хронічний перебіг бореліозу іноді призводить до часткової або повної втрати працездатності.

Пацієнт з хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини.

Лише термінове звернення постраждалого від укусу до лікаря дозволяє оперативно визначити ефективні профілактичні  та лікувальні заходи.

Профілактика від нападу кліщів полягає в дотриманні заходів індивідуального захисту.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.                                                                     При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий одяг з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів, одягати закрите взуття, голову слід покривати головним убором. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосистій частині голови).

Періодично проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

Видалений кліщ повинен бути негайно спалений чи залитий окропом.

Використовувати засоби для відлякування кліщів - сучасні репеленти.

Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20 - 25 м.

Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

При сумісному перебуванні на природі з хатніми тварини їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

 

 Районний позаштатний інфекціоніст А.П. Мітлошук.

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

Переглядів: 680 | Додав: Lentochkaa | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar